«1986 рік. 26 квітня. Одна година, двадцять три хвилини, сорок секунд – числа, які ніколи не забудуться. – згадує підполковник міліції у відставці Микола Кушнір, який ніс службу на ЧАЕС. – Саме той день назавжди закарбувався в історії людства, як дата найбільшої техногенної катастрофи».
З моменту тих подій минуло вже 35 років. Але ніби вчора за сигналом «Тривога» одні із перших до зони катастрофи відправилися співробітники правоохоронних органів. Завдяки їхній відвазі та самопожертві вдалося уникнути масової паніки, загострення криміногенної ситуації, вчасно евакуйовано мільйони людей, а також ліквідовано подальше поширення радіації. Багатьох із них уже немає в живих, але спогади про цих людей і їхній подвиг живуть до цих пір.
«Більшість співробітників органів внутрішніх справ Чернівецької області, які були задіяні до ліквідації наслідків вибуху на Чорнобильській АЕС, пішли з життя передчасно через хвороби, пов’язані із опроміненням під час несення служби», – розповів Віктор Перебиковський – голова громадської організації «Спілка буковинських співробітників ОВС Чорнобиля».
«Згадую той момент, коли населені пункти стали безлюдними. Це виглядало досить моторошно. – згадує Віктор Перебиковський. – Після евакуації населення на нас поклали обов’язки по охороні громадського порядку в радіусі 30 кілометрів від ЧАЕС. Основними нашими завданнями тоді були попередження мародерства, а також вивезення будь-якого майна із зараженої зони».
«Ми з колегами не бачили в цьому якогось подвигу, це просто була наша робота. Кожен з нас, неважливо чи то був рятувальник, медик або правоохоронець, ми зробили все, що від нас залежало». – додав Микола Кушнір.
Ще багато років зона відчуження буде нагадувати про Чорнобильську трагедію та відважність ліквідаторів. Ніколи не забудуться загиблі герої-рятівники. Вони будуть жити доти, доки ми будемо пам’ятати про них.
Коментує:
1. Микола КУШНІР - підполковник міліції у відставці;
2. Віктор ПЕРЕБИКОВСЬКИЙ - голова ГО "Спілка буковинських співробітників ОВС Чорнобиля".
Відділ комунікації поліції Чернівецької області