Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Копи в окопах: Українська поліція проти росії (The Washington Post)
Опубліковано 01 грудня 2023 року о 11:10

Далі - неофіційний переклад публікації на The Washington Post. Публікація мовою оригіналу

ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ, Україна - Деякі з найризикованіших боїв в Україні ведуть не солдати, а поліцейські.

У багатьох нещодавніх операціях на східному фронті - в тому числі у звільненні ключового села під Бахмутом - поліцейські сміливо йшли в атаку на російські війська, використовуючи гранати та вогнепальну зброю.

Українську міліцію довгий час вважали корумпованою та неефективною, і громадяни об’єдналися проти неї під час революції на Майдані 2013-14 років, що призвело до радикальної реорганізації.

Війна, розв’язана росією, визначила для української поліції нові і несподівані ролі, змусивши деяких офіцерів пересісти зі службових машин в окопи.

Одягнені в камуфляж, озброєні автоматами і гранатометами, поліцейські, які воюють на сході, виглядають як звичайні солдати і виконують багато ідентичних завдань. Але вони належать до спеціальної штурмової бригади Національної поліції під назвою «Лють», яка була створена на початку цього року.

Бригада використовує підготовку і навички офіцерів - наприклад, поводження зі зброєю - і допомагає заповнити прогалини в той час, коли в армії не вистачає боєздатного особового складу. Бригада також має іншу структуру командування, що дозволяє ветеранам поліції вступати на службу і зберігати своє звання, а не призиватися до армії. Інші заохочення включають підвищення заробітної плати для діючих поліцейських і гарантоване працевлаштування для новобранців після закінчення війни.

копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post)

«Вступаємо в бій»

Нещодавно вранці полковник поліції Олександр Нетребко зайшов до секретного підвального бункера неподалік від фронту, вигукуючи накази в телефон. «Знімай джгут кожні 50 хвилин, щоб йому потім не відрізали ногу, - наказав він. «Зрозумів? Щоб врятувати ногу».

копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post)

За кілька хвилин до цього один з його офіцерів був поранений під час місії з відвоювання Кліщіївки, стратегічно важливого села за межами зруйнованого міста Бахмут.

За словами Нетребка, звільнення Кліщіївки означало б встановлення вогневого контролю над ключовими районами на південь від Бахмута і забезпечення маршруту, який міг би перервати шляхи постачання російських військ. Але багатомісячна боротьба за Кліщіївку була важкою, метр за метром, серед зруйнованих будинків і садів.

З літа поліцейські, які підпорядковані Нетребку, використовували безпілотники для спостереження за російськими позиціями, а потім розгорталися невеликими групами для раптових атак, прагнучи щоразу витіснити хоча б трохи ворожих солдатів.

За словами Нетребка, бригада довела свою спроможність під час першої ж місії, випустивши дві гранати по бронетранспортеру, вбивши 12 росіян.

Солдати, які воювали разом з «Люттю», були шоковані, коли дізналися, що вони не військові. «Поліція воює? Як це можливо?» згадує Нетребко, як один солдат запитав його. Я відповів: «Дозвольте нам приєднатися до бою... тоді ви зрозумієте». копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post) 

копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post)

Нетребко, колишній солдат, який став поліцейським, перебував у м. Києві, коли росія вторглася в країну, і від кожного, хто мав зброю, очікували, що він буде воювати.

В обложеному передмісті Ірпеня він тренував імпровізовану групу поліцейських військовій справі, сподіваючись зупинити російські війська на шляху до столиці. Більшість поліцейських, з якими він працював, ніколи не потрапляли під обстріл. Деякі з них виконували завдання на броньованих автомобілях, позичених у місцевих банках. «Іншими словами, - сказав він, - ми стали військовими протягом одного дня».

Подібні сцени розгорталися по всій країні, коли місцева поліція виконувала завдання, що виходили далеко за межі звичайних обов’язків.

35-річний Віктор Левченко, начальник патрульної поліції Луганської області, був серед небагатьох добровольців, які залишилися для евакуації та захисту цивільного населення, коли російські війська наступали на Лисичанськ. Він був двічі поранений до падіння міста.

До війни він згадував, як допомагав бабусям переходити вулиці та рятував кота з дерева – обов’язки, до яких він сподівається повернутися одного дня. «Зараз усі воюють», - каже він.

У Маріуполі 52-річний Володимир Нікулін, співробітник міліції з 1992 року, ризикуючи життям, допомагав журналістам «Associated Press» публікувати фото і відео російського нападу. Пізніше Нікулін переїхав до Покровська, де працював з місцевою поліцією над документуванням воєнних злочинів. У серпні він був поранений, рятуючи людей від російського обстрілу біля готелю і ресторану.

копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post)

Після одужання він планує повністю повернутися до роботи. «Моя робота дуже змінилася, - каже він. «Коли ти бачиш людей, які вмирають на вулиці або голодують, ти розумієш, що ти маєш робити - без будь-яких наказів».

«Тимчасова зміна обов'язків»

Чиновники визнають, що залучення поліції для виконання роботи солдатів є тимчасовим рішенням - необхідним, але навряд чи ідеальним.

копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post)

«Я сподіваюся... що з часом потреба в такій бригаді відпаде», - сказав Іван Вигівський, Голова Національної поліції.

Наразі, за його словами, це має сенс. Багато поліцейських вже зголосилися служити в українській армії ще до вторгнення росії. Тисячі інших принаймні пройшли базову підготовку з поводження зі зброєю, навіть якщо їхня попередня робота полягала у виписуванні штрафів за порушення правил дорожнього руху, розслідуванні злочинів, пов’язаних із наркотиками, або розборі п’яних бійок.

Ті, хто не воює на фронті, виконують інші важливі завдання – евакуація цивільного населення, розмінування, укомплектування блокпостів, полювання на російських диверсантів і документування воєнних злочинів.

Пілоти спеціальних поліцейських вертольотів, найняті до вторгнення для медичної евакуації цивільного населення, тепер доставляють поранених солдатів до шпиталів. Поліцейські з КОРДу, української версії спецназу, по черзі несуть службу на передових позиціях, в тому числі в мобільних підрозділах протиповітряної оборони.

У деяких прифронтових селах «поліцейські є єдиними представниками держави», - каже Іван Вигівський. копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post) 

копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post)

Це нова, шанована роль – кардинальний зсув у порівнянні з тим, коли українську міліцію часто розглядали як дрібних хабарників. Після Майдану новий уряд звільнив тисячі офіцерів, хоча деякі з них згодом були поновлені на посадах. Міліція - стара радянська назва - була розформована і замінена Національною поліцією України.

Новий підрозділ, Патрульна поліція, набиралася по всій країні. Ці офіцери, покликані відновити довіру громадськості, пройшли навчання у поліцейських зі Сполучених Штатів, Канади та інших країн.

За словами Вигівського, зараз набагато менше поліцейських звільняються, частково через те, що зарплати зросли до приблизно $820 на місяць, з додатковою надбавкою для офіцерів у «Люті». Робота в поліції також є однією з небагатьох безпечних професій у зруйнованій економіці воєнного часу.

Нещодавнє опитування, проведене соціологічною службою Центру Разумкова, українським аналітичним центром, показало, що довіра населення до поліції зросла після вторгнення – 57% населення заявили, що довіряють поліції, порівняно з 38% приблизно два роки тому. Згідно із жовтневим опитуванням, 93% українців довіряють військовим, порівняно з 68,3% у 2021 році.

«Формалізація нової ролі»

На початку цього року, коли Україна готувалася до широко розрекламованого контрнаступу, почався шалений набір до «Люті» та інших нових бригад. Тисячі поліцейських подали заявки на вступ до «Люті». Так само як і багато цивільних.

Нетребко розробив навчальну програму, що включала 40 днів індивідуальної підготовки, а потім координацію дій з більшими групами.

Серед тих, кого надихнув заклик до поліцейських приєднатися до боротьби, була 25-річна Альона, яка має позивний «Пантера» і чотири роки служила поліцейським у кінологічній службі у м. Вінниці. Протягом року після вторгнення вона виконувала звичайні поліцейські обов’язки. Зараз вона штурмує російські позиції на сході.

копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post)

Вона вміє стріляти з пістолета, але до «Люті», за її словами, поліцейських «не навчали працювати в окопах або зачищати ворожі позиції».

Цієї осені разом з нею тренувався 21-річний Тимур, колишній бармен з позивним «Вермут». Єдина дитина в сім’ї, він відчайдушно хотів воювати з росіянами - і обійшов заборону батьків йти в армію, вступивши на службу в поліцію.

копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post)

Коли вони дізналися, що він все одно буде воювати, Тимур сказав, що «їм було важко з цим змиритися».

Тимур тренувався на невеликому полі на житловій вулиці на сході України, де командири «Люті» розклали штабелі шин і порожні ящики з-під боєприпасів, щоб зобразити сценарії бою. На пагорбі вище проїжджав фермер на тракторі.

Тимур очікував, що повернеться до Кліщіївки, щоб допомогти очистити село від останніх росіян, але місія була скасована. Через кілька днів Україна оголосила, що взяла під контроль селище – перша перемога нової поліцейської бригади. Однак ця битва далася дуже дорогою ціною.

Через дві години після того, як Нетребко дав інструкції з накладання джгута телефоном, він отримав ще один дзвінок. Офіцер загинув. копи в окопах: українська поліція проти росії (the washington post) Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux