Завдяки державно-приватному партнерству кіберполіції цього року вдалося розкрити понад 50% з усіх виявлених кримінальних правопорушень, предметом або засобом яких була криптовалюта. Crystal Blockchain - світова компанія з блокчейн-аналітики, з якою Кіберполіція співпрацює в рамках підписаного меморандуму.
«З початку 2022 року співробітники кіберполіції розслідували понад 600 фактів використання криптоактивів у злочинних схемах. У більш ніж половині випадків правоохоронцям завдяки співпраці із Crystal Blockchain вдалося зібрати доказову базу протиправної діяльності фігурантів, які фінансово підтримують російську армію чи інші незаконні збройні формування та встановити понад 40 причетних осіб.
Таких результатів вдалося досягти завдяки поєднанню цифрової криміналістики із класичними методами розслідування», - зазначив начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України Юрій Виходець.
Зокрема компанія Crystal Blockchain надала кіберполіцейським інструменти для моніторингу криптогаманців, контролю за грошима та відстеження транзакцій.
«Складність розслідування таких злочинів у тому, що більшість транзакцій відбувається майже миттєво, а отже - аналітики та оперативники мають обмаль часу на реагування та встановлення усіх обставин злочину», - повідомив Юрій Виходець.
У свою чергу директор із розвідувальної аналітики компанії Crystal Blockchain Нік Смарт зазначив:
«На міжнародному ринку ми спостерігаємо збільшення обсягів грошей, які переміщуються між нелегальними суб'єктами. У 2022 році сума коштів, відправлених у даркнет, зросла на 15 відсотків. Перекази між нелегальними суб'єктами збільшилися на 40 відсотків. Зловмисники дедалі частіше використовують криптовалюту в своїх корисливих цілях, але цьому можна протидіяти за допомогою аналітики».
Керівник Департаменту Нацполіції також додав, що кіберполіція планує долучитися до створення освітнього курсу від Міністерства цифрової трансформації, а також розвивати власні сервісні послуги для користувачів криптовалютного ринку, зокрема сервіс для подання заяв про вчинені правопорушення, з зазначенням адреси гаманця чи HASH транзакції для прискорення та оптимізації розслідування.
Департамент кіберполіції Національної поліції України